K10B001UCH
K10B001UCH
cam changeover switch - 1 pole - 60° - 10 A - for Ø 16 or 22 mm - Schneider Electric - K10B001UCH
Control
+VAT
+VAT
SAVE 26% OFF List Price
Add to basket
Estimated delivery between 7-10 working days
Get in touch
Product description
Specifications
Downloads
Brand
Schneider Electric
Range
Harmony K
Part No
K10B001UCH
Weight (kg)
0.05 kg
Type
Harmony K
Type of electrical connection of main circuit
Screw connection
With zero (off) position
TRUE
With retraction in 0-position
FALSE
Model
Reverser
Type of control element
Long turning handle
Housing material
Other
Degree of protection (IP), front side
IP65/IP67
Rated permanent current Iu
10
Complete device in housing
TRUE
Suitable for front mounting
Number of poles
1
Degree of protection (NEMA), front side
Other
Suitable for distribution board installation
FALSE
Rated operation current Ie at AC-3, 400 V
Suitable for intermediate mounting
Suitable for floor mounting
Datasheet for K10B001UCH - cam changeover switch - 1 pole - 60° - 10 A - for Ø 16 or 22 mm - Schneider Electric - K10B001UCH