NSYCR20WU1
NSYCR20WU1
ClimaSys PTC heating resistance 20W, 12-24V - Schneider Electric - NSYCR20WU1
Enclosures
+VAT
+VAT
SAVE 25% OFF List Price
Add to basket
Estimated delivery between 7-10 working days
Get in touch
Product description
Specifications
Downloads
ClimaSys PTC heating resistance. 20W, 12-24V DC. (-40 to 70)°C temp for operation. Electrical connection is cable 2 x 0.75 mm² length is 300 mm. 35 mm DIN rail mounting support. Extruded aluminium body. IP20 Protection. Electrical protection needed, must be installed with a thermal controller.
Brand
Schneider Electric
Range
ClimaSys CR
Part No
NSYCR20WU1
Weight (kg)
0.17 kg
Type
ClimaSys CR
Width
38
Continuous heating power at 10 °C
20
Voltage type
DC
With room temperature controller
FALSE
Depth
75
Operating voltage DC
12…24 Volt
With fan
FALSE
Height
98
Degree of protection (IP)
IP20
Degree of protection (NEMA)
1
Rated power
20
Datasheet for NSYCR20WU1 - ClimaSys PTC heating resistance 20W, 12-24V - Schneider Electric - NSYCR20WU1