LTMR27PBD
LTMR27PBD
motor controller LTMR TeSys T - 24 V DC 27 A for Profibus DP - Schneider Electric - LTMR27PBD
Automation
+VAT
+VAT
SAVE 25% OFF List Price
Add to basket
Estimated delivery between 7-10 working days
Get in touch
Product description
Specifications
Downloads
TeSys T is a motor management system that provides full motor monitoring, control, and protection when used with short circuit protection and a contactor. TeSys T manages most critical processes while reducing downtime and increasing productivity. TeSys T is a flexible system that integrates seamlessly into your automation system through five major communication protocols. TeSys T predicts what will happen in the process, as it accurately monitors current, voltage, and power over a wide range. This controller is the central component in the motor management system. The module manages the basic functions of the motor management system. It manages the measurement of 3 phase current via integral current transformers from 0.4 to 100 A or up to 810 A by external current transformers. It also measures ground current with internal or external ground sensors, motor temperature and the inputs and outputs for the various motor control modes, detected fault management and other functions. Profibus DP protocol is used by this controller. This module has 6 discrete logic inputs, 3 relay logic outputs and a relay output for detected fault signaling overload relay. The current range of this controller is 1.35 to 27 amperes. 24 VDC is used to power this controller. Controller is 2.40 inches tall, 3.58 inches wide and 4.82 inches deep. Controller weighs 1.17 lbs. Controller has the following certifications: UL, CSA NOM, ATEX, BV, EAC, RINA, LROS, DNV, ABS, GL, KERI, RMRoS, C-Tick and CCC.
Brand
Schneider Electric
Range
TeSys T
Part No
LTMR27PBD
Weight (kg)
0.51 kg
Type
TeSys T
Datasheet for LTMR27PBD - motor controller LTMR TeSys T - 24 V DC 27 A for Profibus DP - Schneider Electric - LTMR27PBD